logo
https://pl.wikipedia.org/

ZOBACZ

PRZYRODA

Dąb szypułkowy

Dęby szypułkowe stały się jednym z symboli Doliny Baryczy. Potężne, wiekowe drzewa z tego gatunku spotkamy na groblach stawów hodowlanych, wzdłuż ciągów komunikacyjnych, na starych cmentarzach, w lasach, parkach czy przy zabudowaniach. Z uwagi na potężne rozmiary i długowieczność (przedstawiciele tego gatunku żyją nawet ponad 1000lat) są symbolem potęgi, siły oraz dostojeństwa.

https://pl.wikipedia.org/

ZOBACZ

PRZYRODA

Grzybienie białe

W Dolinie Baryczy bezsprzecznie króluje woda – sama rzeka i położone w tym rejonie Stawy Milickie sprawiają, że roślinności wodna oraz strefy przybrzeżnej obfituje w bogactwo gatunków. Przemierzając te tereny będziemy mieć okazję podziwiać grążele żółte, grzybieńczyki wodne czy bobrki trójlistkowe. Jednak bezsprzecznie króluje tam grzybień biały.

https://pl.wikipedia.org/

ZOBACZ

PRZYRODA

Olsza czarna

W Dolinie Baryczy znajdziemy bardzo wiele podmokłych terenów, porośniętych charakterystycznymi roślinami – turzycami, trzciną, sitowiem, wierzbami i oczywiście olszami. Te ostatnie są drzewami, które najczęściej porastają tego typu obszary i tworzą olsy oraz lasy łęgowe. Można je uznać za jeden z gatunków drzew bezsprzecznie kojarzący się z Parkiem Krajobrazowym Doliny Baryczy.

https://pl.wikipedia.org/

ZOBACZ

PRZYRODA

Wawrzynek wilczełyko

Dolina Baryczy słynie z bujnej roślinności i niesamowitego bogactwa najróżniejszych gatunków flory. Przemierzając szlaki nad stawami, czy wzdłuż samej Baryczy będziemy mieli okazję podziwiać potężne dęby, stare lipy czy mieniące się tysiącami kolorów łąki. Niemniej znajdziemy tam też wiele krzewów – niektóre pięknie kwitnące, inne zachwycające soczysto zielonymi liśćmi.

https://pl.wikipedia.org/

ZOBACZ

PRZYRODA

Sosna zwyczajna

Dolina Baryczy to teren bardzo zróżnicowany pod względem panujących warunków środowiskowych a co za tym idzie roślinności, która tam występuje. Podczas wycieczek będziemy mieli okazję podziwiać podmokłe tereny położone nad rzekami i stawami hodowlanymi, lasy z drzewami o pomnikowych rozmiarach, kwieciste łąki czy pola uprawne. Wśród drzew iglastych, jakie rosną w tym rejonie warto zwrócić uwagę na sosnę zwyczajną.

https://pl.wikipedia.org/

ZOBACZ

PRZYRODA

Bez czarny

W Dolinie Baryczy można zobaczyć bardzo wiele gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych należących do najróżniejszych rodzin botanicznych i zasiedlających skrajnie odmienne środowiska. Wśród nich jest całkiem sporo rzadkich i chronionych, ale także rośliny, które spotykamy niemal na każdym kroku. W tej grupie są też rośliny o ciekawych właściwościach – chociażby zdrowotnych, między innymi bez czarny. Warto lepiej poznać ten gatunek.

https://pl.wikipedia.org/

ZOBACZ

PRZYRODA

Brzoza brodawkowata

Brzoza brodawkowata jest chyba najbardziej rozpoznawalnym drzewem w naszym kraju – nawet najmłodsi znają jej białą korę z ciemnymi pasami. A z uwagi na małe wymagania glebowo- klimatyczne można ją spotkać niemal wszędzie – na ugorach, w lasach, na brzegach łąk czy przy drogach. W zależności od rejonu nazywana jest też brzozą gruczołkowatą, brzozą białą lub brzeziną.

https://pl.wikipedia.org/

ZOBACZ

PRZYRODA

Buk pospolity

Wyjeżdżając na zagraniczne wycieczki zachwycamy się roślinnością jaką możemy spotkać w innych strefach klimatycznych. Patrzymy z niedowierzaniem na ogromne sekwoje, baobaby, powyginane sosny na górskich szlakach czy rosnące nad brzegiem morza palmy. Tymczasem często wędrując po naszych polskich lasach zupełnie nie dostrzegamy ich uroku i porastających je, niesamowitych drzew. 

https://pl.wikipedia.org/

ZOBACZ

PRZYRODA

Salwinia pływająca

Paprocie są niezwykle ciekawą, tajemniczą i wbrew pozorom zróżnicowaną grupą roślin. Już w szkole podstawowej poznajemy na biologii takie gatunki jaj narecznica samcza czy długosz królewski. Spotykamy je później na spacerach w podmokłych lasach, czy przy brzegach oczek wodnych. Tymczasem w naszym kraju występuje jeden przedstawiciel paproci różniący się od pozostałych zarówno wyglądem jak i środowiskiem życia...

https://pl.wikipedia.org/

ZOBACZ

PRZYRODA

Bluszcz pospolity

Dolina Baryczy jest piękna o każdej porze roku. Wiosną budzi się do życia i mieni kolorowymi kwiatami na tle soczysto zielonych liści. Latem dominującym kolorem jest głęboka zieleń liści. Jesienią możemy podziwiać przebarwiające się na żółto, pomarańczowo czy brązowo drzewa i krzewy. Zimą wydawać by się mogło, że wszystkie kolory szarzeją i blakną. Tymczasem nad Baryczą znajdziemy gatunki roślin, i to nie tylko drzew iglastych, które nie zrzucają liści. Jednym z nich jest bluszcz pospolity.

https://pl.wikipedia.org/

ZOBACZ

PRZYRODA

Głóg dwuszyjkowy

Przedstawicieli rodziny różowatych w naszej rodzimej florze jest całkiem sporo. Wśród nich są również głogi. O ile sporo osób kojarzy tą roślinę, o tyle znacznie mniej ma świadomość, że w Polskie występuje kilka gatunków z tego rodzaju. Są to mianowicie głóg jednoszyjkowy i dwuszyjkowy (najpospolitsze), głóg pośredni, nierównoząbkowy, szypułkowy, odgiętodziałkowy, syberyjski, wachlarzowaty i wielkoowockowy. 

https://pl.wikipedia.org/

ZOBACZ

PRZYRODA

Kasztanowiec zwyczajny

Jednymi z majowych symboli i nieodłącznymi towarzyszami egzaminów dojrzałości są kwitnące kasztanowce zwyczajne. Gatunek ten można uznać za jeden z najbardziej popularnych w naszym kraju drzew. Jego przedstawicieli spotkamy w każdym parku miejskim, przypałacowych parkach czy przy wiejskich kościołach. Bezsprzecznie wrósł w nasz krajobraz, bo wcale nie jest polskim drzewem rodzimym.

https://pl.wikipedia.org/

ZOBACZ

PRZYRODA

Lipa drobnolistna

Lipy są nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Przedstawicieli tego gatunku spotkamy niemal wszędzie – w lasach, na śródpolnych miedzach, w starych przypałacowych parkach, na wiejskich ryneczkach czy w centrach dużych miast. W naszym kraju spotkamy dwa rodzime gatunki lip – drobnolistną i szerokolistną. Są one do siebie podobne, aczkolwiek ich odróżnienie nie powinno sprawić większych trudności.

https://pl.wikipedia.org/

ZOBACZ

PRZYRODA

Trzmielina pospolita

Podczas zagranicznych wycieczek zachwycamy się kwitnącymi oleandrami, bugenwillami czy innymi roślinami, które w naszym klimacie rzadko sobie radzą i nie są w stanie przetrwać zimy. Tymczasem w polskim środowisku rośnie wiele gatunków niedocenianych, na które rzadko zwracamy uwagę, lub zupełnie ich nie zauważamy. Jednym z nich jest trzmielina pospolita, zwana też europejską. Krzew o dużych walorach dekoracyjnych, szczególnie w okresie jesiennym i wczesnozimowym...

https://pl.wikipedia.org/

ZOBACZ

PRZYRODA

Wierzba biała

Do drzew najczęściej rosnących nad brzegami rzek, stawów czy po prostu na podmokłych łąkach należą wierzby. W naszym kraju możemy spotkać kilkanaście gatunków jednak najbardziej pospolita jest wierzba biała. Występuje powszechnie niemal na całym terytorium Polski i stanowi nieodłączny element wiejskiego krajobrazu.

https://pl.wikipedia.org/

ZOBACZ

PRZYRODA

Jarząb pospolity

Rozpoznawanie drzew wielu osobom sprawia niemały kłopot. Dla laika odróżnienie chociażby dębu szypułkowego od bezszypułkowego może okazać nie lada wyzwaniem. Jest jednak kilka gatunków, które nawet dzieci rozpoznają bezbłędnie – kasztanowca, brzozę czy popularną jarzębinę zna chyba każdy. Ostatnie z wymienionych drzew, czyli jarząb pospolity jest doskonałym surowcem do wytwarzania jesiennych korali przez przedszkolaki...

https://pl.wikipedia.org/

ZOBACZ

PRZYRODA

Kwiaty chronione w Dolinie Baryczy

Wiosna i lato w Dolinie Baryczy mieni się całą gamą kolorów – kilkadziesiąt gatunków roślin zakwita w jej zakątkach. Najbardziej malowniczo wyglądają oczywiście lekko podmokłe łąki, gdzie spotkamy całą masę najróżniejszych bylin, roślin jednorocznych i dwuletnich. Właściwie już po ustąpieniu pierwszych śniegów można dostrzec śnieżynki czy zawile, później dołączają do nich kolejne rośliny – niewielkie stokrotki, pływające grążele ...

https://pl.wikipedia.org/

ZOBACZ

PRZYRODA

Trzcina pospolita

Odpoczywając nad brzegami stawów, jezior czy spacerując wzdłuż koryt rzecznych nie sposób nie natknąć się na trzciny. Rosną niemal wszędzie, gdzie teren jest choć trochę podmokły, przez co zazwyczaj wszyscy traktują je jako niezwykle uciążliwe chwasty. Poniekąd w tym stwierdzenie jest wiele racji, bo są rośliny bardzo łatwo zasiedlające nowe siedliska. Niemniej warto popatrzeć na nie także jak na ciekawy gatunek i bliżej poznać.

https://pl.wikipedia.org/

ZOBACZ

PRZYRODA

Leszczyna pospolita

Na działkach rekreacyjnych, w sadach czy przy domowych ogrodach coraz częściej uprawiamy orzechy włoskie. Tymczasem coraz rzadziej spotykamy krzewy leszczyny. A jest to spory błąd, ponieważ jej orzeszki są bardzo smaczne, zdrowe i można je wykorzystać w najróżniejsze sposoby a z uwagi na niewygórowane wymagania jest prosta w uprawie. W środowisku naturalny bardzo łatwo ją spotkać w wielu miejscach w Polsce.

https://pl.wikipedia.org/

ZOBACZ

PRZYRODA

Klon jawor

Na terenie Polski możemy zaobserwować kilka gatunków klonów. Najczęściej są to klon pospolity, klon jawor, dość często – szczególnie na terenach ruderalnych spotkamy klon jesionolistny. A w ogrodach przydomowych czy kolekcjach roślin ozdobnych spotkamy chociażby klona cukrowego, Dawida czy japońskiego (wiele spośród nich zupełnie nie przypomina znanych nam gatunków). W Dolinie Baryczy najczęściej spotkamy nasze gatunki rodzime, a....

1
2

STAWY MILICKIE SA

Ruda Sułowska 20

56-300 Milicz

tel.: (+48) 71/ 38 47 110

(+48) 71/ 38 32 482

fax: (+48) 71/ 38 47 110 (wew. 25)

mail: biuro@stawymilickie.pl

NIP: 916-13-88-540

BIURO

Sułów, ul. Kolejowa 2

(I piętro, Bank Spółdzielczy)

56-300 Milicz

tel.: (+48) 71/ 38 47 110

BIURO WE WROCŁAWIU

Rynek 58, III p.

50-116 Wrocław

HOTEL NATURUM

Ruda Sułowska 20

56-300 Milicz

tel.: (+48) 71/ 75 90 888

tel.: (+48) 534 964 120

mail: rezerwacje@stawymilickie.pl

GOSPODA 8 RYB

tel.: (+48) 534 964 120

WYCIECZKI, FOTOSAFARI

tel.: (+48) 71/ 759 08 88

DZIAŁ SPRZEDAŻY
HOTELU NATURUM

mail: rezerwacje@stawymilickie.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone © Stawy Milickie SA 2008-2015